AİLE DANIŞMANLIĞI

Bireyler, aile üyeleri ya da uzak sosyal çevre arasında anlaşmazlıklar, çatışmalar yaşayabilirler. Aile üyeleri arasındaki ilişkiler her zaman dengeli, uyumlu şekilde gelişmeyebilir. Bireyler bu problemler karşısında kendilerini çaresiz ve tıkanmış hissedebilirler. Ailenin dışında başlayan problemler de, ailenin içinde çoğalarak devam edebilir. Günümüzde hızla değişen aile yaşamında, aile sorunlarına yönelik yardım alma ihtiyacı hızla artmaktadır. Aile danışmanlığı, psikolojik danışma alanında yeni bir çalışma zemini oluşturmuştur.

BOŞANMA SÜRECİ

Bu kararı almak ve uygulamak çoğu insan için kolay değildir. Ayrılık ya da boşanma ile bireyler bir çok değişimi bir arada yaşamak durumunda kalabilir. Duygusal ve fiziksel olarak ayrı olmak, ev değişikliği, maddi sorunlar, varsa çocukların nerede, kiminle kalacağı gibi konular, bireyleri kaygı ve zaman zaman da depresyon gibi psikolojik sorunların içine bırakır. Zorlu olan bu süreçte kişi objektif, sağlıklı kararlar vermekte ve hayata geçirmekte yeterli motivasyonu sağlayamayabilir. Bu konu ile ilgili profesyonel bir destek almak, süreci sağlıklı yönetmek adına faydalı bir yoldur.

CİNSEL TERAPİ

Bireysel veya çiftin yaşadığı sorunun merkezinde cinsellik ve cinsel yaşamla ilgili problem oluştuğunda sorunun çözümü için kullanılan terapi metodudur. Act Terapi kuramı merkeze alınarak yöntem oluşturulur. Çoğu zaman ilişkide yaşanan diğer sorunların çözümüne de dolaylı katkı sağladığı görülür.